Wednesday, November 30, 2022

Latest Posts

CWG 2022: Full Schedule for India on Day 9

New Delhi: In the full schedule for Day 9, India has hopes for many more medals in CWG 2022. India is having a spectacular steak in Birmingham with 26 medals registered in the tally.

On day 8, Indian got 6 medals in six wrestling fixtures. Today, India has has a chance to continue the streak with 5 more wrestling matches.

WRESTLING (starts at 3pm)

Men’s Freestyle 57kg quarterfinals: Ravi Kumar
Men’s Freestyle 97kg quarterfinals: Deepak Nehra
Women’s Freestyle 76kg quarterfinals: Pooja Sihag
Women’s Freestyle 53 kg – Nordic System match 3: Vinesh Phogat
Women’s Freestyle 50 kg – Nordic System match 3:Pooja Gehlot
Men’s Freestyle 74kg 1/8 Final: Naveen
Women’s Freestyle 53 kg – Nordic System match 2: Vinesh Phogat
Women’s Freestyle 50 kg – Nordic System match 1:Pooja Gehlot -3pm
Women’s Freestyle 53 kg – Nordic System match 6: Vinesh Phogat.

ATHLETICS AND PARA ATHLETICS:

Women’s F55-57 Shot Put Final: Poonam Sharma, Sharmilam, Santosh- 2:50pm
Women’s 10,000m Race Walk Final: Priyanka, Bhawana Jat- 3pm
Men’s 3000m Steeplechase Final: Avinash Sable- 4:20pm
Women’s 4x100m Relay Round 1- Heat 1: Hima Das, Dutee Chand, Shrbani Nanda, NS Simi- 4:45pm
Women’s Hammer Throw Final: Manju Bala- 11:30pm
Men’s 5000m Final: Avinash Sable – 12:40am

BADMINTON

Women’s doubles quarterfinals: Treesa Jolly and Gayatri Gopichand
Women’s singles quarterfinals: PV Sindhu
Men’s singles quarterfinals: Kidambi Srikanth

BOXING

Women’s Minimumweight (45-48kg) semifinal: Nitu – 3PM
Men’s Flyweight (48kg-51kg) semifinal: Amit Panghal 3:30PM
Women’s Light FLyweight (48kg-50kg) semifinal: Nikhat Zareen 7:15PM
Women’s Lightweight (57kg-60kg): Jaismine- 8pm
Men’s Welterweight (63.5kg-67kg): Rohit Tokas – 12:45pm
Super heavyweight (over 92kg):Sagar 1:30am

CRICKET

Women’s T20 semifinal between India and England- 3:30pm

HOCKEY

Indian men’s team semifinal against South Africa- 10:30pm

TABLE TENNIS AND PARA TABLE TENNIS

Women’s Doubles Round of 16: Akula Sreeja/Reeth Tennison- 2pm
Women’s Doubles Round of 16: Manika Batra/Diya Parag Chitale- 2pm
Mixed Doubles semifinals: Achanta Sharath Kamal/ Akula Sreeja- 6pm
Men’s Singles Classes 3-5: Bronze Medal Match: Raj Aravindan Alagar- 6:15pm
Women’s Singles Classes 3-5 Bronze medal match: Sonalben Patel- 12:15am
Women’s Singles Classes 3-5 Gold medal match: Bahvina Patel – 1am

Latest Posts

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -