Wednesday, February 8, 2023

Latest Posts

Commonwealth Games 2022: Indian contingent, When, Where, & How to Watch

Commonwealth Games 2022: Indian players have geared up to fight in the second biggest sports tournament in the world, Commonwealth Games. Since 2010, India have been sending a contingent of over 200 players and have been improving its performance consistently.

A strong squad of 215 members and the likes of Neeraj Chopra, PV Sindhu, Hima Das are part of it. In the last edition, India had ended the campaign at third position with with a total of 66 medals. In the overall tally at the All-time Commonwealth Games medal table, India stands on 4th position with 503 medals.

Commonwealth Games 2022: When, Where, & How to Watch!

Start Date: July 28, 2022
End Date: August 8, 2022

The games will be live streamed on SonyLiv App.

India contingent at Commonwealth Games 2022

 

Athletics

  1. Avinash Sable – men’s 3000m steeplechase
  2. Nitender Rawat – men’s marathon
  3. M Sreeshankar – men’s long Jump
  4. Muhammed Anees Yahiya – men’s long Jump
  5. Abdulla Aboobacker – men’s triple jump
  6. Praveen Chithravel – men’s triple jump
  7. Eldhose Paul – men’s triple jump
  8. Neeraj Chopra – men’s javelin throw
  9. DP Manu – men’s javelin throw
  10. Rohit Yadav – men’s javelin throw
  11. Sandeep Kumar – men’s 10km race walk
  12. Amit Khatri – men’s 10km race walk
13. Tejaswin Shankar – men’s high jump

14. Amoj Jacob – men’s 4x400m relay

15. Noah Nirmal Tom – men’s 4x400m relay

16. Muhammed Ajmal – men’s 4x400m relay

17. Naganathan Pandi – men’s 4x400m relay

18. Rajesh Ramesh – men’s 4x400m relay

19. Jyothi Yarraji – women’s 100m hurdles

20. Aishwarya B – women’s long jump and triple jump

21. Ancy Sojan – women’s long jump

22. Manpreet Kaur – women’s shot put

23. Navjeet Kaur Dhilllon – women’s discus throw

24. Seema Punia – women’s discus throw

25. Annu Rani – women’s javelin throw

26. Shilpa Rani – women’s javelin throw

27. Manju Bala Singh – women’s hammer throw

28. Sarita Romit Singh – women’s hammer throw

29. Bhawna Jat – women’s 10km race walk

30. Priyanka Goswami – women’s 10km race walk

31. Srabani Nanda – women’s 4x100m relay

32. MV Jilna – women’s 4x100m relay

33. NS Simi – women’s 4x100m relay

Wrestling

  1. Pooja Gehlot – women’s 50kg
  2. Vinesh Phogat – women’s 53kg
  3. Anshu Malik – women’s 57kg
  4. Sakshi Malik – women’s 62kg
  5. Divya Kakran – women’s 68kg
  6. Pooja Sihag – women’s 76kg
  7. Ravi Kumar Dahiya – men’s 57kg
  8. Bajrang Punia – men’s 65kg
  9. Naveen – men’s 74kg
  10. Deepak Punia – men’s 86kg
  11. Deepak – men’s 97kg
  12. Mohit Grewal (125kg)

Cycling

  1. Y Rojit Singh – men’s events
  2. L Ronaldo Singh – men’s events
  3. E David Bechkam – men’s events
  4. Esow Alben – men’s events
  5. Vishvajeet Singh – men’s events
  6. Naman Kapil – men’s events
  7. Venkappa Shivappa Kengalugutti – men’s events
  8. Dinesh Kumar – men’s events
  9. Annantha Naryanan – men’s events
  10. Triyasha Paul – women’s events
  11. Meenakshi – women’s events
  12. Shushikala Agashe – women’s events
  13. Mayuri Dhanraj Lute – women’s events

Boxing

  1. Amit Panghal – men’s 51kg
  2. Mohammad Hussamuddin – men’s 57kg
  3. Shiva Thapa – men’s 63.5kg
  4. Rohit Tokas – men’s 67kg
  5. Sumit Kundu – men’s 75kg
  6. Ashish Kumar Chaudhary – men’s 80kg
  7. Sanjeet Kumar – men’s 92kg
  8. Sagar – men’s 92+kg
  9. Nitu Ganghas – women’s 48kg
  10. Nikhat Zareen – women’s 50kg
  11. Jaismine Lamboria – women’s 60kg
  12. Lovlina Borgohain – women’s 70kg

Badminton

  1. PV Sindhu (women’s)
  2. Aakarshi Kashyap (women’s)
  3. Treesa Jolly (women’s)
  4. Gayatri Gopichand (women’s)
  5. Ashwini Ponappa (women’s)
  6. Lakshya Sen (men’s)
  7. Kidambi Srikanth (men’s)
  8. Satwiksairaj Rankireddy (men’s)
  9. Chirag Shetty (men’s)
  10. B Sumeeth Reddy (men’s)

 

Gymnastics

  1. Satyajit Mondal – men’s events
  2. Yogeshwar Singh – men’s events
  3. Saif Tamboli – men’s events
  4. Pranati Nayak – women’s events
  5. Ruthuja Nataraj – women’s events
  6. Protishta Samata – women’s events
  7. Bavleen Kaur – women’s events

Judo

  1. Vijay Kumar Yadav – men’s -60kg
  2. Jasleen Singh Saini – men’s -66kg
  3. Deepak Deswal – men’s -100kg
  4. L Shushila Devi – women’s -48kg
  5. Suchika Tariyal – women’s -57kg
  6. Tulika Maan – women’s +78kg

Lawn Bowls

  1. Dinesh Kumar – men’s events
  2. Chandan Kumar Singh – men’s events
  3. Navneet Singh – men’s events
  4. Sunil Bahadur – men’s events
  5. Mridul Borgohain – men’s events
  6. Pinki – women’s events
  7. Lovely Choubey – women’s events
  8. Tania Choudhury – women’s events
  9. Nayanmoni Saikia – women’s events
  10. Rupa Rani Tirkey – women’s events

Squash

  1. Saurav Ghosal – men’s singles and mixed doubles
  2. Ramit Tandon – men’s singles, men’s doubles and mixed doubles
  3. Abhay Singh – men’s singles and men’s doubles
  4. Joshna Chinappa – women’s singles, women’s doubles and mixed doubles
  5. Sunayna Kuruvilla – women’s singles
  6. Anahat Singh – women’s singles
  7. Dipika Pallikal – women’s doubles and mixed doubles
  8. Harinder Pal Singh Sandhu – men’s doubles
  9. Velavan Senthilkumar – men’s doubles
Weightlifting

  1. Mirabai Chanu – women’s 49kg
  2. Bindyarani Devi – women’s 55kg
  3. Popy Hazarika – women’s 59kg
  4. Harjinder Kaur – women’s 71kg
  5. Punam Yadav – women’s 76kg
  6. Usha Kumara – women’s 87kg
  7. Purnima Pandey – women’s +87kg
  8. Sanket Mahadev – men’s 55kg
  9. Gururaja – men’s 61kg
  10. Jeremy Lalrinnunga – men’s 67kg
  11. Achinta Sheuli – men’s 73kg
  12. Ajay Singh – men’s 81kg
  13. Vikas Thakur – men’s 96kg
  14. Lovepreet Singh – men’s 109kg
  15. Gurdeep Singh – men’s +109kg

Table-Tennis

  1. Sharath Kamal – men’s events
  2. Sathiyan Gnanasekaran – men’s events
  3. Sanil Shetty – men’s events
  4. Harmeet Desai – men’s events
  5. Manika Batra – women’s events
  6. Diya Chitale – women’s events
  7. Sreeja Akula – women’s events
  8. Reeth Rishya – women’s events

Triathlon

  1. Sanjana Joshi – women’s event
  2. Pragnya Mohan – women’s event
  3. Adarsh MS – men’s event
  4. Vishwanath Yadav – men’s events

Swimming

  1. Sajan Prakash – men’s 50m, 100m and 200m butterfly
  2. Srihari Nataraj – men’s 50m, 100m and 200m backstroke
  3. Kushagra Rawat – men’s 200m, 400m and 1500m freestyle
  4. Advait Page – men’s 1500m freestyle

Hockey

  1. Indian men’s hockey team
  2. Indian women’s hockey team

Cricket

  1. Indian women’s cricket team

 

Also Read: https://news24online.com/sports/world-athletics-championships-2022/3691/

Latest Posts

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -